Ankara Fayans Dekorasyon Banyo Fayansları Mutfak Fayansları Fayans Ustası Fayans Tadilat İşleri  

 

 

 

Banyo Fayansları
Banyo Fayansları

Hayalinizdeki mekanı beraber gerçek kılalım....

Hayalinizdeki mekanı beraber gerçek kılalım....
İç ve dış dekorasyon işleri

Fayans Ve Seramik Döşeme Fayanslar Fayans Ustası

FAYANS

Fayans Banyo Fayansı Fayans Hakkında Fayans ve SeramikFayans ve seramikler evlerde aynı amaca hizmet etmek için kullanılır. Genellikle banyolarda duvar kaplama malzemesi olarak kullanılan fayansların bir yüzü sırlı ve türlü desenlerle bezenmiş, pişmiş levhalardır. Aslında mutfak fayansı, birden fazla pişirilmiş içinde kırıklar olan ancak cila ile kapatılan seramiklerdir. Fayansın geçirimsiz olması için sır tabakası ile kaplanır. İlk pişirmeden sonra sır sürülür, daha sonra ikinci pişirme yapılır ve böylelikle fayans elde edilir. Seramikler kadar çeşitlilikte olmayan fayans modelleri yine de iç dekorasyonun vazgeçilmez unsurlarındandır. Çünkü, seramiklere kıyasla daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptirler. Bu yüzden fayanslar duvar kaplamalarında, seramikler de zemin kaplamalarında kullanılırlar. Ayrıca fayanslar su geçirmez özelliğinden dolayı daha çok ıslak hacim duvarlarında kullanılır.

Karo fayanslar Türk Standartları'na göre 150x150x5.5mm veya 150x50x5.5mm ölçülerinde kare ve dikdörtgen olarak üretilirler. Kabartmalı veya düz olabilen fayanslar döşeme yerine göre; Ortaya döşenen karo fayanslar, kenara döşenen karo fayanslar ve köşeye döşenen karo fayanslar olarak üçe ayrılırlar.


SERAMİK

Seramiğin tarihçesine baktığımızda, kullanılan ilk seramiklerin Güneydoğu Asya'da gelişmiş Pers Çinisi adı verilen yumuşak pişmiş seramikler ve Tang ve Sung devirlerinde Çin'de gelişmiş sert pişmiş seramikler olduğunu görürüz.
Seramikler ana malzeme olarak kilden yapılır, bunun yanı sıra yardımcı maddeler olarak kaolin, kuvarts, feldspat ve su kullanılır. Seramikler özellikle yer karolarında, kayma ve düşmelere önlem açısından kullanılırlar. Çünkü fayanslara kıyasla daha boşlukludurlar (daha az sırlı) ve daha kalındırlar. Fayans ve seramik leri iki gruba ayırmak gerekirse, geleneksel seramikler ve yeni seramikler olarak sınıflandırabiliriz. Geleneksel seramikler, kil, çimento ve cam mamüllerinden oluşmakta, yeni seramikler ise tek kristaller, sentetik kristaller, sermetler vb. mamüllerdir.

Hazırlanması :

Seramiğin ana malzemesi eskiden beri kildir. Kilin hazırlanması zahmetli bir iştir. Kilin yanı sıra başka mineral hammaddeler de katılır. Diğer önemli yardımcı maddeler kaolin, kuvarts, feldspat ve ayrıca sudur. Hazırlanacak ürüne göre dolamit, kalsid ve silikat da karıştırılır. Hazırlama aşamalarının tümü son derece dikkatli olmayı gerektirir.

Şekil verme işlemi ise kuru pres şeklinde yapılmaktadır. Renkler ise pişirme esnasında verilen ısı sayesinde ortaya çıkar.

Seramiklerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca mozaik ve bördürler ile ürün çeşitliliği artmaktadır.

 

Seramik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Seramiklerin boyut ve renk kodları ambalaj üzerinde yazılı olmalıdır. Aynı tarihte üretilmiş ve aynı boyut ve renklerdeki seramik kutularını almanız önemlidir. Seramik karoları nerede kullanacağınızı belirleyip ona göre ürün seçmeniz gerekir. Çünkü farklı kullanımlara göre farklı yapıda olan seramik karoları vardır. Mesela, yoğun kullanılan alanlarda daha dayanıklı seramik karoları seçilmelidir.

Her zaman seçtiğiniz seramik ürününden ihtiyacınızın biraz daha fazlasını almayı ihmal etmeyin. Seramik karoları yerleştireceğiniz alanın ihtiyacından biraz daha fazla malzeme almanızda yarar vardır. Seramikleri döşerken olası kırılmalara karşı elinizde yedek bulunması ya da ileride oluşabilecek tamirat ihtiyacı sonrasında aynı karolardan elinizde olması oldukça faydalı olacaktır.

Seramikleri Döşerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seramik Döşeme Fayans Banyo Fayansı Fayans Hakkında Fayans ve SeramikSeramik döşeyeceğiniz zeminin düzgün, temiz ve kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Seramik renklerinin ton farkları olabileceği için, seramikleri döşemeden once tüm seramikler kutularından çıkarılıp, ton farklarına göre dağıtılmalıdır. Seramik karoların boyut farklılıkları olabilir. Bu yüzden karolar arası derzlerin boyutu en az 3 mm olarak tutulmalıdır. Seramik karoların yapıştırılmasında, özel seramik yapıştırıcıları tercih edilmelidir.
Seramik karolarının yapıştırılmasında kullanılan diğer malzemeler; çimento harcı, çimento esaslı yapıştırıcılar, komponentli akrilik reçine esaslı yapıştırıcılar ve epoksi esaslı yapıştırıcılardır.

Seramiklerin Temizliği Ve Bakımı

Seramik Bakımı Fayans Bakımı Seramik Döşeme Fayans Banyo Fayansı Fayans Hakkında Fayans ve SeramikSeramiklerin nemli bir bezle, aşındırmayan maddelerle düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Temizlik malzemesi olarak cam temizleyiciler kullanılabilir. Banyolar ve küvetlerdeki temizlik daha titiz ve detaylı yapılmalıdır.

Ev temizliğinde kullanıdığınız malzemeleri seramik yüzeye bir bezle uyguladıktan sonra bir süre bekleyip suyla durulamalısınız.

Zeminlerde kullanılan seramik karoları silmeden önce, bir elektrik süpürgesi ile tozu vakumlamalısınız. Yoksa karolar üzerinde çizilmelere neden olabilir. Amonyak gibi kimyasal malzemeleri tüm yüzeye uygulamadan önce, küçük bir yüzeyde denemekte fayda vardır.

 

 

 

Ana Sayfa | Fayans & Seramik | Kalebodur & Granit | Mutfak Fayansları | Banyo Fayansları | Fayans Döşeme | Ustanız Diyor ki | Soru Sor | Hakkımızda | İletişim Bilgilerimiz
Site Haritası | Ankara Fayans © 2013
Diyalog İnteraktif Medya Hizmetleri